الگوریتم های موتور جستجوی گوگل

معرفی الگوریتم های موتور جستجوی گوگل

الگوریتم چیست؟

به مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانینی که به صورت مرحله به مرحله باید طی شود الگوریتم می گویند. در الگوریتم ها نقطه شروع و پایان مشخص می باشد. با حرکت بر طبق روال الگوریتم به هدف مورد نظر دست پیدا می کنیم. در ادامه به معرفی الگوریتم های موتور جستجوی گوگل می پردازیم.

الگوریتم های گوگل

به مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانینی که به صورت مرحله به مرحله باید طی شود الگوریتم می گویند. در الگوریتم ها نقطه شروع و پایان مشخص می باشد. با حرکت بر طبق روال الگوریتم به هدف مورد نظر دست پیدا می کنیم.

گوگل برای تجزیه و تحلیل سایت ها از یک سری الگوریتم ها برای موتورهای جستجو استفاده می کند. خزنده های موتورهای جستجو بر اساس الگوریتم ها تمام اطلاعات را جمع آوری و طبقه بندی می کنند. کاربران نیز می توانند در صورت نیاز از این اطلاعات استفاده کنند. گوگل برای بهبود الگوریتم های خود حداقل ماهانه ۲ بار الگوریتم های خود را آپدیت می کند و تغییرات را به اطلاع همگان می رساند. گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را برای اندازه گیری قدرت صفحات اینترنتی در نظر می گیرد.

به همین دلیل است که نتایج گوگل همواره در حال تغییر هستند و گوگل همواره سعی می کند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش دهد. الگوریتم های گوگل از نظر سئو و بهبود سایت ها دارای اهمیت بسیار بالایی است از این جهت سئوکاران تمامی تغییرات الگوریتم های گوگل را پیگیری می کنند و به دنبال آنها هستند. همسو نشدن با این الگوریتم ها باعث کاهش رتبه سایت ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل و کاهش ترافیک وب سایت ما می شود.

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول الگوریتم هایی هستند که در واقع جز هسته اصلی گوگل هستند و بر اساس پارامترهای مختلف سایت های اینترنتی را رتبه بندی می کنند. دسته دوم الگوریتم هایی که به صورت جانبی برای شناسایی سایت های اسپم و یا بهبود نتایج جستجو و بهینه سازی پرس و جوهای کاربران استفاده می شوند.

برخی از الگوریتم های دسته دوم عبارتند از:

 • الگوریتم پاندا

  الگوریتم پنگوئن

 • الگوریتم دزد دریایی

  الگوریتم مرغ مگس خوار

  الگوریتم دزد دریایی

 • الگوریتم کبوتر

  الگوریتم دوستار موبایل

 • الگوریتم رنک برین

  الگوریتم موش کور

  الگوریتم رنک برین

در مقالات بعدی درباره هر یک از این الگوریتم ها را به تفضیل شرح خواهیم داد. برخی از فاکتورهای اصلی و آپدیت های این الگوریتم ها در این سال ها را برای شما بیان خواهیم کرد.