نرخ پرش

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

یکی از فاکتورهایی که در مبحث سئو از اهمیت زیادی برخوردار است نرخ پرش (Bounce Rate) می باشد. Bounce Rate عددی ما بین ۰ تا ۱۰۰ است. هر چه این عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشد به این معنی است که باید تغییراتی را در سایت اعمال کنیم، در غیر این صورت به زودی تمامی کاربران خود را از دست خواهیم داد. به تعداد کاربرانی که به یک سایت مراجعه می کنند و بدون رفتن به صفحات دیگر از سایت شما خارج می شوند نرخ پرش می گویند. البته خروج سریع بدین معناست که کاربران حتی ممکن است محتوای همان صفحه را هم مطالعه نکنند. خروج از سایت ممکن است از طریق بستن مرورگر، بازگشت و … رخ دهد.

چگونه نرخ پرش را کاهش دهیم؟

Bounce Rate بالا یک عامل منفی در سئو سایت شما محسوب می شود. الگوریتم پاندای گوگل سایت هایی که نرخ پرش بالایی دارند را در جایگاه مناسبی قرار نمی دهد. برای دست یافتن به جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل و کاهش نرخ پرش عوامل موثر بر آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • سرعت سایت

یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود یک کاربر از سایت شما دیدن نکند دیر لود شدن صفحه سایت است. هیچ کاربری بیش از چند ثانیه منتظر بالا آمدن یک سایت نمی ماند. اگر سایت شما در آن چند ثانیه بالا نیامد، کاربر سایت شما را رها می کند و سایت دیگری را باز می کند. این امر باعث افزایش نرخ پرش سایت شما می شود. اکثر متخصصان بر این تاکید دارند که یک سایت بایید زیر ۵ ثانیه لود شود. اگر چنین اتفاقی رخ نداد حتما سایت مشکلی دارد. یکی از دلایل دیر لود شدن سایت ها هاست نامناسب می باشد. هاست خود را متناسب با کارایی سایتتان تهیه کنید. استفاده از CDN می تواند به افزایش سرعت سایت شما کمک شایانی کند.

  • طراحی سایت

استفاده بیش از حد از کدهای css و جاوا در طراحی وب سایتتان باعث دیر لود شدن صفحات می گردد. استفاده بیش از حد از این کدها تا حد زیادی سرعت سایتتان را کاهش می دهد. طراحی سایت شامل مواردی می باشد که با رعایت آن ها می توانید نرخ پرش را کاهش دهید.